Понедельник, 21.06.2021, 18:09
Приветствую Вас Гость | RSS

Студенту

Провідні теми та художні особливості високої комедії Мольєра. Своєрідність творчого методу.

9. Провідні теми та художні особливості високої комедії Мольєра. Своєрідність творчого методу.


Класицизм — це художня система, яка склалася не лише в лі­тературі, а й у живопису, скульптурі, архітектурі, садово-парково­му мистецтві, музиці.

Сама назва «класицизм» означала, що митці цього напряму на­слідували античну класику (тобто зразки). Проте класицисти взя­ли з мистецтва греків і римлян не все, а лише те, що було для них втіленням суворого порядку, прозорої логіки, світлої гармонії. Класицизм виник як мистецтво розуму і моралі.Класицисти розділили всі літературні жа­нри на «високі» і «низькі». «Високими» вважали трагедію й оду, в них зображали людей «високого» звання — королів, вельмож, героїв, а сюжети брали з античних трагедій, Старого Заповіту або героїчного епосу. До «низьких» жанрів відносили байку і комедію, для якої придумували цілком життєві сюжети і показували людей «низького» звання — городян, селян, слуг, солдатів. Події у п'єсах мали відбуватися протягом одного дня і в одно­му приміщенні. Це називалося «єдністю часу» і «єдністю місця». Існувала ще вимога «єдності дії», але вона нерідко порушувалася.

Висока комедія Мольєра

У центрі кожної своєї п'єси Мольєр виводить персо­нажа (протагоніста), засліпленого комічною манією. Йому він протиставляє іншого героя (антагоніста), холодного і розсудливого інтригана, який встигає скористатися самозасліпленням протагоніста і мати від цього якийсь зиск. Напри­кінці комедії з очей протагоніста спадає полуда, і він починає бачити події у справжньому світлі. Антагоніста викрито, і він з ганьбою забирається геть. Неважко помітити, що в основу таких сюжетів покладено типову класицистичну колізію — зіткнення пристрасті й здорового глузду. Класицисти прагнули довести, наскільки згуб­но для людини потрапити під вплив пристрастей. Вони вважа­ли, що людина у своїх вчинках мусить керуватися здоровим глуздом, розумним началом. Проте Мольєр показав, що й здоровий глузд, не зігрітий сердечністю, перетворюється на холодний, егоїстичний розра­хунок і робить людину аморальною. Мольєр виступає за гар­монію серця й розуму. У комедіях Мольєра ми бачимо водночас ніби два світи: один — очима протагоніста, а другий — справжній. Мольєр ставить перед собою і глядачем запитання: а чи правильно ми з вами сприймаємо довколишній світ? Чи не беремо ми якусь химеру за істину? Так, у комедії «Тартюф» (1664) розповідається, як Тартюф (це французьке слово означає «брехун») з далекосяжними на­мірами оселяється в домі бюргера Оргона, людини вельми по­божної, але легковірної. Щоб викликати повну довіру госпо­даря, Тартюф прикидається святим та божим, всіляко демон­струє свою вдавану щирість і доброчинність. Оргон настільки засліплений уявними чеснотами гостя, що не вірить своїм ро­дичам, які попереджають його, що Тартюф — небезпечна лю­дина. І справді, Тартюф залицяється до дружини господаря, стає нареченим його дочки, одержує від Оргона дарчу на все його майно, нарешті, бере від Оргона на зберігання скриньку із секретними документами, що, як потім з'ясовується, і було його головною метою. Після цього Тартюф уже не таїться і ви­ганяє благодійника з його власного дому. Несподівано п'єса завершується арештом самого Тартюфа: королю здалися небезпечними такі енергія і спритність у по­єднанні з аморальністю і святенництвом. Цю комедію церква визнала небезпечною, адже автор вка­зував на приналежність Тартюфа до єзуїтів. Авторові довелося тричі переробляти свій твір, та все одно він не догодив церкві.

«Тартюф» ознаменував створення Мольєром жанру високої комедії.

Мольєр не просто майстерно вигадував смішні ситуації; він порушував серйозні суспільні проблеми.Чимало комічного знаходив він у бюргерському середовищі. Мольєр висміював жадобу до наживи, скнарість, егоїстичний «здоровий глузд», прагнення потрапити будь-що у «вищий світ». Висміював Мольєр і представників вищого світу, дворянства. Серед комічних персонажів Мольєра часто зустрічаємо лікарів. Вони любили оточувати свою професію ореолом таємничості й морочили хворих, наживаючись на їхніх стра­хах і легковірності. Існувало багато інших способів заробляти гроші, наприклад викладати граматику, філософію. Мольєр висміював неосвічених, але заповзятливих та корисливих лікарів і вчителів.

Меню сайта
Форма входа
Категории раздела
Тексты с переводом [5]
Образование [11]
Учеба [11]
Новые технологии [1]
Досуг [0]
Разное [1]
Поиск
Календарь
«  Июнь 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Архив записей
Друзья сайта
 • Перевод с английского
 • Статистика

  Онлайн всего: 1
  Гостей: 1
  Пользователей: 0
  Студентам

  Все права защищены ©.
  Использование материалов данного сайта разрешено
  только с активной ссылкой на //studentu.ucoz.ua!

  Copyright MyCorp © 2021